ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΕΚΕΧΕΙΡΙΑ

ΣΤΟΧΟΙ ΤΗΣ ΔΡΑΣΗΣ

Η δράση έχει τους εξής στόχους;

• Την ενημέρωση της εκπαιδευτικής κοινότητας και του κοινού στο θέμα της Ολυμπιακής Εκεχειρίας

• Την ευαισθητοποίηση εκπαιδευτικής κοινότητας και κοινού σε θέματα ειρήνης και συνεργασίας των λαών

• Την συνεργασία εκπαιδευτικής κοινότητας και τοπικής κοινωνίας

• Την ανάδειξη της αξίας συμμετοχής και του αγώνα

• Τη γνωριμία νέων από όλη την Πελοπόννησο

• Την ανάπτυξη της φιλίας μεταξύ των νέων

• Την ανάδειξη του σχολείου ως κύτταρο πολιτισμού στην τοπική κοινωνία

• ΕΠΙ ΜΕΡΟΥΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

Στην υλοποίηση της πρότασης προβλέπονται οι εξής δραστηριότητες.

Προκήρυξη διαγωνισμού μεταξύ των μαθητών των σχολείων που συμμετέχουν στη δράση ( 3ο Γυμνάσιο Πύργου, 1ο Γυμνάσιο Πύργου, Γυμνάσιο Αρχαίας Ολυμπίας και Δημοτικό Σχολείο Πλατάνου Δήμου Αρχαίας Ολυμπίας ) με θέμα " Η Ολυμπιακή Εκεχειρία και η σημασία της στη σημερινή εποχή" . Στόχος η ενημέρωση των μαθητών γιατί όχι και των γονέων στο θέμα της Ολυμπιακής Εκεχειρίας . Ήδη έχει διανεμηθεί σε 800 μαθητές έντυπο - βοήθημα και με σχετική βιβλιογραφία ενώ η συμμετοχή των παιδιών κρίνεται πολύ καλή. Από κάθε σχολείο θα επιλεγούν τα 3 καλύτερα που θα βραβευτούν σε ειδική τελετή ενώ σε όλους τους μαθητές που θα συμμετάσχουν θα απονεμηθεί τιμητικό δίπλωμα και στο τέλος της δράσης αναμνηστικό μπρελόκ.

Δημιουργία ιστοσελίδας ( SITE) στο διαδίκτυο με θέμα το πρόγραμμα της Ολυμπιακής εκεχειρίας. Στην ιστοσελίδα θα δημοσιευθούν τα 3 κατά σχολείο καλύτερα κείμενα που θα προκύψουν από το διαγωνισμό, το πρόγραμμα των εκδηλώσεων , Εικόνες από Αγγεία κ.λ.π., στοιχεία για τους Ολυμπιακούς αγώνες . Στόχος είναι να αποτελέσει ένα στοιχείο προβολής του Νομού Ηλείας .

Σχεδιασμός CD ( ψηφιακού δίσκου) ξενάγησης στον αρχαιολογικό χώρο και το Μουσείο της Αρχαίας Ολυμπίας. Ένας ψηφιακός δίσκος που θα περιέχει εικόνες και ήχο ( αφήγηση μαθητών ) και μέσω του υπολογιστή θα παρουσιάζονται εικόνες από το Μουσείο της Αρχαίας Ολυμπίας το οποίο θα μείνει κλειστό μέχρι το καλοκαίρι του 2004 λόγω ανακαίνισης , ενώ θα υπάρχουν εικόνες και ξενάγηση στον αρχαιολογικό χώρο της Ολυμπίας. Το CD αυτό θα παραχθεί σε 1. 000 περίπου αντίτυπα και θα διανεμηθεί στα σχολεία της Πελοποννήσου και της Ζακύνθου.

Έκδοση εντύπου με θέμα την Ολυμπιακή Εκεχειρία το οποίο θα παραχθεί σε 30.000 αντίτυπα και θα μεταφραστεί σε τρεις ακόμα γλώσσες ( Αγγλικά, Γαλλικά και Γερμανικά ) . Τα έντυπα αυτά θα διανεμηθούν από μαθητές στα Σχολεία του Νομού Ηλείας , θα αποσταλούν σε σχολεία της Πελοποννήσου και της Ζακύνθου . Επίσης θα διανεμηθούν στους πολίτες του Πύργου και της Αρχαίας Ολυμπίας. Τέλος τα ξενόγλωσσα έντυπα θα διανεμηθούν στις τουριστικές μονάδες της Ηλείας και τους χώρους εισόδου ξένων επισκεπτών το καλοκαίρι που μας έρχεται ώστε να υπάρξει η μεγαλύτερη δυνατή διάχυση της ιδέας της Ολυμπιακής Εκεχειρίας.

Διοργάνωση τετραήμερης συνάντησης νέων για την Ολυμπιακή Εκεχειρία από 25 μέχρι 29 Ιουνίου στον Πύργο.

Σ' αυτή τη συνάντηση 10 νέοι από κάθε Νομό συνοδευόμενοι από 2 συνοδούς θα μεταφερθούν με

πούλμαν δαπάνες μας στον Πύργο όπου θα φιλοξενηθούν για 4 ημέρες. Θα τους δοθεί η δυνατότητα να

γνωρίσουν την Ηλεία και τους νέους της και να αναπτύξουν δεσμούς φιλίας . Μέσα από το πρόγραμμα των

εκδηλώσεων  θα καλλιεργηθεί η αξία της συμμετοχής και του αγώνα , η ευγενής άμιλλα ενώ θα ενημερωθούν για

την ιερή Ολυμπιακή  Εκεχειρία.

Προβλέπονται τα εξής:

• Πανηγυρική έναρξη των εκδηλώσεων την Τετάρτη 25 Ιουνίου στην Αρχαία Ολυμπία με μια συναυλία αφιερωμένη στην Ειρήνη από την καλύτερη ίσως στην χώρα μας παιδική χορωδία του «Χαμόγελου του Παιδιού»

• Ημερίδα με θέμα την Ολυμπιακή Εκεχειρία και ειδικούς ομιλητές.

• Σύνταξη διακήρυξης νέων για την Ολυμπιακή Εκεχειρία και υπογραφής της από όλους τους νέους της περιοχής

• Συμβολικός Αγώνας δρόμου

• Διανομή των εντύπων για την Ολυμπιακή Εκεχειρία από μαθητές με ειδική ενδυμασία σε Πύργο, Ολυμπία και αλλού

• Βραδιές Πολιτισμού για τους νέους αλλά και για όσους νοιώθουν νέοι.

• Μαθητές του 1ου Γυμνασίου και του 3ου Γυμνασίου θα παρουσιάσουν αφιερώματα στο Ελληνικό τραγούδι

• Παρουσίαση του Μαθητικού θιάσου σκιών από τον οποίο θα αποδοθούν μέσα από κείμενα ( αρχαία και σύγχρονα) η ιστορία της ιερής εκεχειρίας και των Ολυμπιακών αγώνων. Θα πρέπει να διευκρινίσουμε ότι δεν πρόκειται για φιγούρες Καραγκιόζη αλλά για δρώντες μαθητές ηθοποιούς μπροστά και πίσω από το πανί. Είναι μια ιδέα του εθελοντή συνεργάτη του προγράμματος Βασίλη Σαργέντη του γνωστού τοπικού καλλιτέχνη που ετοιμάζει μαζί με την συνεργάτη του επίσης εθελοντή στο πρόγραμμα Σπήλιο Σπηλιόπουλο αφιερώνοντας αρκετό από τον Κυριακάτικο ελεύθερο χρόνο τους αφιλοκερδώς και τους ευχαριστούμε δημόσια γι αυτό.

• Τέλος προετοιμάζουμε μια μεγάλη συναυλία αφιέρωμα στην ειρήνη με ένα από τα μεγάλα ονόματα του ελληνικού τραγουδιού.

• Στη δράση συμμετέχουν τα εξής σχολεία:

3ο Γυμνάσιο Πύργου ( συντονιστής)

1ο Γυμνάσιο Πύργου

Γυμνάσιο Αρχ. Ολυμπίας

Δημοτικό Σχολείο Πλατάνου

Την Πρωτοβουλία για την Ολυμπιακή εκεχειρία στηρίζουν οι:

Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Ηλείας

Τοπική Ένωση Δήμων Νομού Ηλείας

Δήμος Πύργου

Δικηγορικός Σύλλογος Πύργου

Εργατικό Κέντρο Πύργου

ΟΙ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ